Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu
strona główna  dodaj do ulubionych  drukuj stronę
   Oddział Pediatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu

Ordynator:
dr n med. Janusz Zaryczański

telefony:
  ordynator   77 45 20 780
  dyżurka pielęgniarek I   77 45 20 781
  pokój lekarzy I   77 45 20 782
  sala pobytu dziennego   77 45 20 783
  sekretariat   77 45 20 784
  pielęgniarka oddziałowa   77 45 20 785
  ordynator   77 45 20 790
  dyżurka pielęgniarek II   77 45 20 791
  pokój lekarzy II   77 45 20 792
  telefon dla pacjentów   77 45 20 798

e-mail: pediatria@wcm.opole.pl

Zespół kierowany przez ordynatora obejmuje 8 specjalistów II stopnia z pediatrii, w tym specjalistów z zakresu alergologii, endokrynologii oraz specjalizujących się w kardiologii, diabetologii, gastroenterologii.

Oddział posiada 52 łóżka, pełni codzienny całodobowy ostry dyżur, przyjmując i zaopatrując pacjentów do 18 roku życia z rejonu Opola i ościennych gmin. Jako ośrodek referencyjny II stopnia przyjmuje pacjentów trudnych diagnostycznie i terapeutycznie z oddziałów dziecięcych całego województwa opolskiego. Oddział specjalizuje się między innymi w diagnostyce i terapii astmy oskrzelowej, zaburzeń krzepnięcia krwi, cukrzycy, chorób tarczycy i innych chorób endokrynologicznych, układu pokarmowego, układu krążenia, układu oddechowego, układu moczowego, układu krwiotwórczego, terapii zatruć u dzieci. Od wielu lat ściśle współpracujemy z wiodącymi w kraju ośrodkami klinicznymi i instytutami prowadzącymi badania nad nowymi metodami leczenia i diagnostyki chorób dzieci takimi jak na przykład wszystkim znane Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, czy Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

W ramach oddziału funkcjonuje pododdział leczenia i diagnostyki dziennej. Pacjent nie leży w szpitalu, przychodzi jedynie na badania i podanie leków. Tryb leczenia dziennego dotyczy pacjentów z jednostkami chorobowymi niewymagającymi leżenia pacjenta w łóżku, a zarazem specjalistycznej diagnostyki i leczenia, która nie może być wykonana w ramach POZ. Często w tym trybie kontynuuje się leczenie pacjentów rozpoczęte w trybie stacjonarnym.

Oddział wykonuje pełną diagnostykę, między innymi:

Endoskopowe badania przewodu pokarmowego: gastroskopia, kolonoskopia, pobieranie wycinków do badania histopatologicznego, również w znieczuleniu ogólnym.
Diagnostyka chorób endokrynologicznych: tarczyca, niskorosłość, otyłość, zaburzenia miesiączkowania i dojrzewania płciowego.
Diagnostyka chorób alergicznych: testy uczuleniowe, poziomy przeciwciał specyficznych, spirometria,
Diagnostyka i leczenie cukrzycy- leczenie stanów ostrych, kompleksowe szkolenie pacjentów, opieka diabetologiczna poszpitalna.
Diagnostyka kardiologiczna - UKG, EKG, Holter RR, Holter EKG, próby wysiłkowe, test pionizacyjny.
Diagnostyka chorób autoimunologicznych: JCA, SLE, AIH.

Całodobowym wsparciem dla oddziału służą Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, Zakład Diagnostyki Obrazowej z możliwością całodobowego wykonywania wszystkich dostępnych badań radiologicznych, łącznie z tomografią komputerową, badaniami ultrasonograficznymi, oraz pozostałe oddziały szpitalne: Chirurgia Dziecięca, Laryngologia, Okulistyka, Urologia, Kardiologia, Neurochirurgia, Ortopedia.

Pobyt dziecka na oddziale umila przedszkole pod opieką przedszkolanek, dzieci w wieku szkolnym mają prowadzone zajęcia lekcyjne zgodnie z obowiązującym programem szkolnym pod kierunkiem nauczycielek, po południu zaś spędzają czas w zależności od wieku na grach i zabawach w świetlicy, oglądaniu telewizji i filmów video.

Większość sal chorych to sale 3 osobowe, poza tym sale 2 osobowe i izolatka, zapewnia to zachowanie, w miarę naszych możliwości, intymności i miłej atmosfery w trakcie pobytu dzieci na oddziale. Rozłąka z najbliższymi łagodzono jest codziennymi nieskrępowanymi odwiedzinami do godzin wieczornych. W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość całodobowego przebywania z dzieckiem na oddziale za niewielką opłatą za dodatkowo zajęte łóżko.


Specjalistyczne Poradnie Dziecięce

tel. (0-77) 45 20 190.

Czynna codziennie od godziny 8:00 do 14:00.

Przyjmowani są pacjenci wymagający okresowej, bądź stałej kontroli specjalistycznej i ewentualnej konsultacji klinicznej, kierowani przez lekarzy pierwszego kontaktu i poradnie specjalistyczne celem konsultacji. Poradnia ma możliwość korzystania z pełnego zaplecza diagnostycznego laboratorium analitycznego, Zakładu Diagnostyki Obrazowej, konsultacji specjalistów innych dziedzin.
 
                                                                                                                                                                                                                                                                                               
MISJA SZPITALA:
Nie szkodzić,
lecz działać dla dobra chorego
2005-18 Data aktualizacji:
2017.07.17 13:13